GP Τσεχίας – Αγώνας: Επιστροφή στις νίκες για Dovizioso

Andrea Dovizioso (ITA) Ducati Team Ducati MotoGP GP Czech Republic 2018 (Circuit Brno) 03-05.08.2018 photo: MICHELIN

Ο Andrea Dovizioso αναδείχθηκε νικητής στο πολύ κλειστό Grand Prix της Τσεχίας και επέστρεψε στις νίκες μετά το εναρκτήριο αγώνα στο Κατάρ. Μαζί του στο βάθρο του Brno ανέβηκαν οι Lorenzo, Marquez.

Παρά τη ζέστη των προηγούμενων ημερών, την Κυριακή στο Brno υπήρχε έντονη συννεφιά. Αυτό πάντως δεν εμπόδισε 85 χιλιάδες θεατές να βρεθούν στην πίστα της Τσεχίας για να απολαύσουν τον αγώνα. Ανάμεσα στους αναβάτες που πήραν θέση στο grid δεν βρέθηκε ο Pol Espargaro, ο οποίος είχε μια άσχημη πτώση στο ζέσταμα, με αποτέλεσμα να σπάσει την κλείδα του και να τεθεί εκτός αγώνα.

Στην εκκίνηση ο Dovizioso έφυγε καλά, όμως ο Valentino Rossi έφυγε ακόμη καλύτερα και πέρασε στην πρώτη θέση. Οι 2 Ιταλοί είχαν μια τρομερή μάχη σε όλη τη διάρκεια του πρώτου γύρου, με τον αναβάτη της Ducati να παίρνει την πρώτη θέση. Πιο πίσω Vinales, Bradl και Smith είχαν μια σύγκρουση κι έμειναν εκτός αγών.

Ο Marc Marquez περίμενε να εκμεταλλευτεί κάποιο λάθος από τους αναβάτες μπροστά του, όμως τελικά το έκανε ο ίδιος κι έχασε την τρίτη θέση από τον Lorenzo. Πιο πίσω Petrucci, Zarco κι Crutchlow είχαν μια φανταστική μάχη για τον 5η θέση, με τις 2 Suzuki των Rins κι Iannone να ακολουθούν.

Στον 5ο γύρο ο Marquez επανέκτησε την τρίτη θέση, με τον Lorenzo να απαντά έναν γύρο αργότερα. Οι μάχες στην κορυφή ήταν συνεχόμενες, με τον Rossi να επιτίθεται με τη σειρά του και να περνάει με άνεση τον Dovizioso για την πρώτη θέση.

Μετά από 8 γύρους οι διαφορές παρέμεναν μικρές με τους πρώτους 10 αναβάτες να βρίσκονται σε διαφορά περίπου τριών δευτερολέπτων. Ο αριθμός θα ήταν στο 11, αλλά ο Tito Rabat είδε ένα πολύ καλό ξεκίνημα να πηγαίνει στράφι, εγκαταλείποντας μετά από μηχανικό πρόβλημα στην Ducati.

Ο Lorenzo άρχισε να χάνει έδαφος, με τους Marquez, Crutchlow να τον περνούν εύκολα και τον Petrucci να πλησιάζει απειλητικά για την τέταρτη θέση. Αντίστοιχα, θέσεις έχασε κι ο Rossi, που δεν μπόρεσε να διατηρήσει τον ρυθμό κι έχασε θέσεις από τους Dovizioso, Marquez και Crutchlow.

Με 5 γύρους να απομένουν, ξεκίνησε η μεγάλη μάχη. Αρχικά ο Lorenzo που είχε περάσει και τον Rossi, ανέβασε τον ρυθμό του και πήρε την τρίτη θέση από τον Crutchlow. Ο αναβάτης της Ducati ήταν αρκετά επιθετικός και προσπάθησε με μία κίνηση να περάσει κατευθείαν στην κορυφή. Δεν κράτησε την θέση από τον Dovizioso, όμως κατάφερε να βρεθεί δεύτερος, μπροστά από τον Marquez.

Από εκεί και πέρα είδαμε συνεχείς μάχες, με τον Dovizioso να καταφέρνει να εκμεταλλευτεί τα συνεχή προσπεράσματα μεταξύ Lorenzo και Marquez και να διατηρείται στην πρώτη θέση. Στον τελευταίο γύρο οι 2 Ισπανοί προσπάθησαν να κάνουν την τελευταία τους επίθεση, όμως ο Dovi ήταν σταθερός και χωρίς να ανησυχήσει ιδιαίτερα πήρε την νίκη στο Brno!

O Lorenzo ολοκλήρωσε το 1-2 της Ducati, με τον Marquez να συμπληρώνει το βάθρο. Στην μάχη της τέταρτης θέσης ο Rossi κέρδισε στο νήμα τον Crutchlow, ενώ οι Petrucci, Zarco, Pedrosa, Bautista κι Iannone βρέθηκαν στην πρώτη δεκάδα.

Το πρωτάθλημα του MotoGP συνεχίζεται αμέσως στο τριήμερο 10-12 Αυγούστου από το Red Bull Ring και το Αυστριακό Grand Prix για τον 11ο αγώνα της χρονιάς.