GP Αραγονίας – Αγώνας: Θρίαμβος Bastianini, πρωτάθλημα για Ducati, φωτιά στο αναβατών!

Ο Enea Bastianini επικράτησε του Pecco Bagnaia στο Grand Prix Αραγονίας και κατέκτησε την τέταρτη νίκη του, μετά από δυνατή μάχη. Τρίτος ο Aleix Espargaro, εγκατάλειψη για Quartararo και M. Marquez.

Ο Pecco Bagnaia είχε καλή εκκίνηση και κατάφερε να αντισταθεί στην επίθεση του μελλοντικού του ομόσταυλου, Enea Bastianini. Ο Ιταλός αναβάτης της Ducati έχασε την πρωτοπορία του αγώνα προς στιγμήν από τον Bastianini, όμως ο νεαρός έκανε διπλό λάθος, χάνοντας έδαφος, αλλά και την θέση. Με τρεις γύρους να απομένουν, η μάχη μεταξύ τους ξαναξεκίνησε και τελικά ο Bastianini ήταν αυτός που χαμογέλασε στο τέλος. Με αυτό το αποτέλεσμα, η Ducati ανακυρήχθηκε πρωταθλήτρια στο κατασκευαστών για το 2022.

Ο Bagnaia μείωσε την διαφορά του από τον Fabio Quartararo στους μόλις 10 βαθμούς, καθώς ο Γάλλος έφυγε από την Motorland με άδεια χέρια. Στον πρώτο γύρο ο Marc Marquez είχε την στιγμή του, άφησε το γκάζι και ο Quartararo έπεσε πάνω του. Η RC213V του Marquez είχε ζημιά στο swingarm, με τον Ισπανό να έχει επαφή και με τον Taka Nakagami, ο οποίος έπεσε, αλλά ευτυχώς δεν χτυπήθηκε από κάποιον διερχόμενο αναβάτη.

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Aleix Espargaro, ο οποίος, όντας υπομονετικός, κέρδισε θέσεις και με ένα μετρημένο προσπέρασμα στον Brad Binder κατάφερε να κατακτήσει την τρίτη θέση και να μειώσει και εκείνος με την σειρά του την διαφορά από τον Quartararo, στους 17 βαθμούς.

Πιο πίσω,  ο Brad Binder είχε έναν πολύ καλό αγώνα, τερματίζοντας τέταρτος, έχοντας μάλιστα βρεθεί ακόμα και δεύτερος. Ο Jack Miller δεν είχε ρυθμό αντάξιο των αναβατών γύρω του, χάνοντας θέσεις με το καλημέρα, παρά την εξαιρετική του εκκίνηση. Έτσι, ο Αυστραλός είδε την καρώ σημαία από την πέμπτη θέση. Ο Jorge Martin πραγματοποίησε έναν ακόμα τυπικό αγώνα για φέτος, τερματίζοντας έκτος, ενώ ο Luca Marini κατάφερε να μετατρέψει την θετική επίδοσή του στις χθεσινές κατατακτήριες σε μια έβδομη θέση, χωρίζοντας τις δύο Pramac Ducati. Ο Johann Zarco ολοκλήρωσε το Grand Prix Αραγονίας όγδοος.

Η δεκαπεντάδα συμπληρώθηκε από τους Alex Rins, ο οποίος για ακόμα έναν αγώνα ξεκίνησε από αρκετά πίσω, όμως ήταν ο γρηγορότερος αναβάτης στο αρχικό στάδιο του αγώνα, Marco Bezzecchi, Miguel Oliveira, Alex Marquez, Maverick Vinales, ο οποίος έσπασε το σερί καλών εμφανίσεων με την Aprilia, Cal Crutchlow και Pol Espargaro. Ο Crutchlow μάλιστα ήταν η καλύτερη Yamaha του αγώνα μετά την εγκατάλειψη του Quartararo, αφού για ακόμα ένα Grand Prix o Franco Morbidelli δεν είχε να προσφέρει κάτι, τερματίζοντας 17ος.

Το παγκόσμιο πρωτάθλημα του MotoGP συνεχίζεται με το Grand Prix Ιαπωνίας, στο Twin Ring Motegi, 23 με 25 Σεπτεμβρίου.