Rally Ιαπωνίας – 1η Μέρα: Οριακό προβάδισμα Ogier

2022 FIA World Rally Championship / Round 13 / Rally Japan / 10-13th November, 2022 // Worldwide Copyright: Toyota Gazoo Racing WRT

Μετά από δώδεκα χρόνια απουσίας, το Rally Ιαπωνίας επέστρεψε σε πλήρη αγωνιστική δράση με την υπερειδική που άνοιξε την αυλαία του αγώνα. Ταχύτερος για ένα δέκατο του δευτερολέπτου ο Ogier, μπροστά από Breen, Tanak.

Η πολυπόθητη επιστροφή του αγώνα στην Ιαπωνία, έγινε με μια σύντομη υπερειδική διαδρομή, μήκους 2,75 χιλιομέτρων στο πάρκο Kuragaike, πολύ κοντά στο service park του αγώνα. Η ειδική ήταν η ίδια με αυτή του shakedown, όπου Neuville κι Evans σημειωσαν τον ίδιο ταχύτερο χρόνο, απλώς με ανάποδη φορά.

Στο ξεκίνημα του αγώνα, ο Sebastian Ogier ήταν αυτός που κατάφερε να κινηθεί ταχύτερα απ’όλους και πήρε την πρώτη ειδική του αγώνα, έχοντας την ελάχιστη διαφορά του ενός δέκατου του δευτερολέπτου.

Ο Γάλλος οδηγός της Toyota βρέθηκε μπροστά από τον Craig Breen με το Ford Puma Rally1, ο οποίος με τη σειρά του ήταν άλλο ένα δέκατο του δευτερολέπτου μπροστά από το i20 Rally1 του Ott Tanak. Οι διαφορές του ενός δέκατου ανάμεσα στα αυτοκίνητα συνεχίστηκαν και στην τέταρτη θέση με τον Thierry Neuville να ακολουθεί κατά πόδας.

Ο παγκόσμιος πρωταθλητής Kalle Rovanpera ακολούθησε στην πέμπτη θέση, μπροστά από τον έτερο οδηγό της Toyota, Elfyn Evans, ο οποίος ήταν κι ο πρώτος που είχε διαφορά άνω του δευτερολέπτου από τον πρωτοπόρο Ogier.

Takamoto Katsuta, Gus Greensmith και Dani Sordo απλώς συμπλήρωσαν την κατάταξη για Toyota, M-Sport και Hyundai αντίστοιχα, ενώ πιο πίσω ακολούθησαν τα WRC2, με τον νεαρό Sami Pajari να κάνει εντυπωσιακό ντεμπούτο στην κατηγορία, παίρνοντας την πρώτη θέση μαζί με τον έτερο Φινλανδό Emil Lindholm. Στην ειδική τερμάτισε με πολύ ανταγωνιστικό χρόνο κι ο πρώην οδηγός της Renault, της McLaren και της Lotus στην Formula 1, Heikki Kovalainen, που επιστρέφει σε επίπεδο παγκόσμιου πρωταθλήματος μετά από σχεδόν μια δεκαετία.

Η δράση από το Rally Ιαπωνίας ξεκινάει πλέον τα μεσάνυχτα της Παρασκευής, με την πρώτη από τις έξι ειδικές του δεύτερου μέρους του αγώνα.