Rally Κροατίας – 3η Μέρα: Νίκη και 100ο βάθρο για τον Ogier

2024 FIA World Rally Championship / Round 04 / Rally Croatia / 17th-21st April, 2024 // Worldwide Copyright: Toyota GAZOO Racing WRT

Μεγάλος νικητής του Rally Κροατίας αναδείχθηκε ο Sebastien Ogier, με τον Γάλλο να ανεβαίνει για 100η φορά στο βάθρο. Δράματα για τους Evans και Neuville που τερμάτισαν στην δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα, αλλά και τον Fourmaux που έπεσε εκτός δεκάδας.

Τα 4,9 και τα 11,6 δευτερόλεπτα που χώριζαν τον (μέχρι χθες) πρωτοπόρο Thierry Neuville από τους Sebastien Ogier και Elfyn Evans, προμήνυαν ομηρικές μάχες ανάμεσα τους στα 54,78 αγωνιστικά χιλιόμετρα από τα οποία αποτελείτο η τρίτη και τελευταία ημέρα του Rally Κροατίας. Και μάχες υπήρξαν για την κατάταξη στην Super Sunday, αλλά και δράματα τα οποία ευνόησαν έναν...

Και αυτός ο ένας είναι ο Sebastien Ogier! Ο οκτώ φορές παγκόσμιος πρωταθλητής εκμεταλλεύτηκε τα όσα συνέβησαν στους Thierry Neuville και Elfyn Evans και ανέβηκε στην κορυφή της γενικής κατάταξης. Το μόνο που έκανε στην συνέχεια ήταν μια βόλτα στις επόμενες ειδικές που απέμεναν για το τέλος και κατέκτησε την επ’αριθμόν 2 νίκη του στην Κροατία. Η νίκη αυτή, συνοδεύτηκε και από ακόμα μια παρουσία στο βάθρο η οποία είναι 100η στην πολυσχιδή καριέρα του Γάλλου οδηγού της Toyota!

Στο μεσαίο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Elfyn Evans, με τον Ουαλό να χάνει πολύτιμο χρόνο στην SS18 χτυπώντας σε ένα αυλάκι χάνοντας 19,6 δευτερόλεπτα, κρατώντας τη θέση του φέροντας άθικτο το Toyota GR Yaris Rally1 και παρέμεινε σε τροχιά τίτλου απέχοντας ελάχιστους μόνο βαθμούς από την κορυφή.

Εκτός από τον Elfyn Evans, θύμα της 18ης ειδικής έπεσε και ο Thierry Neuville. Ένα λεπτό μετά την έξοδο του οδηγού της Toyota ήταν σειρά του Βέλγου να πέσει θύμα των παγίδων που κρύβει ένας γρήγορος και τεχνικός αγώνας όπως είναι το Rally Κροατίας. Μια αστοχία στις σημειώσεις του Martijn Wydaeghe, έκαναν τον Neuville να χάσει τον έλεγχο του i20 N Rally και να σπάσει μερικώς την αεροτομή του αυτοκινήτου και το εμπρός δεξιό του μέρος. Παρόλα αυτά έφτασε στον τερματισμό, κάτι το οποίο σημαίνει πως θα πάρει και τους 18 βαθμούς της νίκης παρά την δεύτερη θέση.

Μόνος τέταρτος και χωρίς να έχει να διεκδικήσει κάτι περισσότερο εκτός από τους έξτρα βαθμούς της Power Stage και της Super Sunday τερμάτισε ο Ott Tanak, με τον Εσθονό πρωταθλητή να χάνει αρκετό έδαφος στην μάχη του πρωταθλήματος.

Έχοντας εξασφαλίσει τους βαθμούς που προσφέρει η κατάταξη του Σαββάτου, οι Takamoto Katsuta και Andreas Mikkelsen έφεραν το Toyota GR Yaris Rally1 και Hyundai i20 N Rally1 με ασφάλεια στον τερματισμό καταλαμβάνοντας την πέμπτη και έκτη θέση αντίστοιχα. Το κέρδος για τον Ιάπωνα οδηγό ήταν μεγαλύτερο, αφού πήρε το μέγιστο των βαθμών της ειδικής κατάταξης της Κυριακής.

Όμοια έπραξε και ο Gregoire Munster, ο οποίος δεν πίεσε ιδιαίτερα, κινούμενος στον δικό του ρυθμό και αποχώρησε από την Κροατία με την έβδομη θέση στις αποσκευές, κάνοντας τον εορτάζοντα Richard Millener  χαρούμενο αφού είναι και το μόνο πλήρωμα της M-Sport WRT που τερμάτισε μέσα στην δεκάδα.

Αμετάβλητη παρέμεινε η κατάσταση στις τελευταίες βαθμολογούμενες θέσεις, με την δεκάδα να ολοκληρώνεται από τους Nikolay Gryazin (Citroen C3 Rally2), Yohan Rossel (Citroen C3 Rally2) και Sami Pajari (Toyota Yaris Rally2), με τον νεαρό Φινλανδό να μπαίνει σε αυτή μετά τα δράματα του Adrien Fourmaux στην 18η ειδική.

Όλα έδειχναν πως ο Adrien Fourmaux, εύκολα η δύσκολα θα είχε έναν τερματισμό χωρίς κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Κατά τη διάρκεια της SS18, o Γάλλος οδηγός της M-Sport WRT είχε έξοδο, με αποτέλεσμα να σπάσει την εμπρός δεξιά ανάρτηση. Για καλή του τύχη κατάφερε να φτάσει στον τερματισμό και έτσι κράτησε και τους βαθμούς που πήρε το Σάββατο, βάσει του νέου συστήματος βαθμολόγησης.

Η κατάταξη μετά το τέλος του Rally Κροατίας

Η κατάταξη μετά την ολοκλήρωση του σκέλους της Κυριακής

Η κατάταξη της Powerstage

Το επόμενο ραντεβού που θα δώσουν οι παγκόσμιοι, θα είναι στις χωμάτινες ειδικές διαδρομές του Rally Πορτογαλίας μια εβδομάδα μετά το ορθόδοξο Πάσχα, το τετραήμερο 9-12 Μαΐου και θα αποτελέσει τον πέμπτο αγώνα της σεζόν στο WRC.