Rally Μόντε Κάρλο – 1η Μέρα: Γαλλική υπεροχή

2022 FIA World Rally Championship / Round 01 / Rallye Monte Carlo 2022 / 20-23 January 2022 // Worldwide Copyright: Toyota Gazoo Racing WRT

Ο Sebastien Ogier ήταν ο ταχύτερος και στις δύο νυχτερινές ειδικές που ξεκίνησαν το φετινό πρωτάθλημα του WRC με το ράλι του Μόντε Κάρλο. Εκπληκτική εμφάνιση από τον Loeb που βρέθηκε στη δεύτερη θέση, πολύ καλή εμφάνιση της Ford, κατηφόρα για Hyundai.

Μετά από δύο χρόνια προετοιμασίας, τα νέα υβριδικά WRC πάτησαν για πρώτη φορά τους τροχούς τους σε επίσημες ειδικές διαδρομές του παγκοσμίου πρωταθλήματος. Η αρχή έγινε με δύο πολύ απαιτητικές διαδρομές κοντά στο Μόντε Κάρλο με ένα πέρασμα κι από την μαγευτική Col de Turini.

Παρά την απομάκρυνση του από την πλήρη συμμετοχή, ο Sebastien Ogier δεν έδειξε σημάδια υποχώρησης κι έβαλε φωτιά στην άσφαλτο, ξεκινώντας τον αγώνα με δύο πολύ γρήγορους χρόνους που τον έφεραν στην πρώτη θέση της γενικής κατάταξης.

Κι αν η εμφάνιση του ενός Γάλλου υπερπρωταθλητή ήταν εώς κι αναμενόμενη, η εμφάνιση του έτερου άφησε σχεδόν άπαντες άφωνους. Με το εκρηκτικό Ford Puma Rally1, o Sebastien Loeb ήταν εκπληκτικός και στις δύο ειδικές, με αποκορύφωμα το τελικό κατέβασμα από την Col de Turini, ήταν ο μόνος που κατάφερε να πλησιάσει και στις δύο ειδικές τον Ogier.

O Loeb ήταν 6,7 δευτερόλεπτα πίσω από τον συμπατριώτη του και 4,5 μπροστά από τον Elfyn Evans, ο οποίος ήταν επίσης πολύ γρήγορος στη δεύτεηρ ειδική. Οι πολύ καλές επιδόσεις των νέων Ford τονίστηκαν κι από τους χρόνους των Adrien Fourmaux και Gus Greensmith, οι οποίοι είχαν αρκετά γρήγορους χρόνους και στις δύο ειδικές και βρίσκονται στις θέσεις 4 και 5.

Ο Thierry Neuville ήταν ο πιο γρήγορος από τα τέσσερα αυτοκίνητα της Hyundai, όμως ήταν μόλις έκτος και είναι πλέον 28,5 δευτερόλεπτα μακριά από την κορυφή, μετά από μόλις δύο ειδικές. Ott Tanak και Oliver Solberg είχαν πολύ κακή αίσθηση του νέου i20 Rally1, ενώ ο νεαρός Σουηδός είχε πρόβλημα και με την ενδοεπικοινωνία, καθώς κι ένα τετακέ.

Πολύ άσχημο ξεκίνημα στο ράλι και για τον Kalle Rovanpera, ο οποίος ήταν ο πιο αργός οδηγός του WRC και στα δύο περάσματα κι όπως φαίνεται δύσκολα θα παίξει σημαντικό ρόλο στη συνέχεια του αγώνα.

Η συνέχεια του πρώτου αγώνα της χρονιάς γίνεται αύριο στις 9:14 με την τρίτη διαδρομή του αγώνα και την αρχή του προγράμματος της Παρασκευής.