Rally Πορτογαλίας – 3η Μέρα: Άρπαξε την ευκαιρία ο Evans

Evans Rally Πορτογαλίας
2021 FIA World Rally Championship / Round 04 / Rally Portugal / 20th-23rd May, 20211 // Worldwide Copyright: Toyota Gazoo Racing WRT

O Elfyn Evans ήταν ο τελικός νικητής του Rally Πορτογαλίας και πανηγύρισε την πρώτη του φετινή νίκη. Ακολούθησαν οι Sordo κι Ogier, ταχύτερος στην power stage o Tanak.

Η ανατροπή στη χθεσινή μέρα με τα προβλήματα που αντιμετώπισαν οι οδηγοί της Hyundai κι η εγκατάλειψη του μέχρι τότε πρωτοπόρου Ott Tanak, έδωσαν στον Elfyn Evans την ευκαιρία να πάρει την πρώτη θέση του αγώνα, πριν τις πέντε ειδικές τις τελευταίας ημέρας στο Rally Πορτογαλίας.

Ο Ουαλός απέφυγε τα λάθη, κέρδισε τρεις ειδικές, άνοιξε τη διαφορά του από τον δεύτερο Dani Sordo και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στην φετινή σεζόν, η οποία μάλιστα τον ανέβασε και στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας του πρωταθλήματος.

Worldwide copyright: Hyundai Motorsport GmbH

Έτσι, ο Sordo αρκέστηκε στην δεύτερη θέση της κατάταξης του Rally Πορτογαλίας, ανεβαίνοντας για πέμπτη φορά στο βάθρο του αγώνα και πετυχαίνοντας την καλύτερή του επίδοση στον θεσμό. Το βάθρο συμπλήρωσε ο Sebastien Ogier, ο οποίος παρά τα προβλήματα που αντιμετώπισε την πρώτη μέρα, κατάφερε να τερματίσει στην τρίτη θέση, μένοντας στην πρωτοπορία του πρωταθλήματος.

Πιο πίσω ο Takamoto Katsuta πήρε την τέταρτη θέση, σημειώνοντας τον καλύτερο τερματισμό της καριέρας του, ενώ την πρώτη εξάδα συμπλήρωσαν οι οδηγοί της M-Sport με τον Gus Greensmith και τον Adrien Fourmaux να ολοκληρώνουν έναν δύσκολο αγώνα για την βρετανική ομάδα με αρκετούς βαθμούς.

Kalle Rovanpera, Ott Tanak και Thierry Neuville επέστρεψαν στον αγώνα μετά τις χθεσινές εγκαταλείψεις τους και στόχευαν για τους βαθμούς της Power Stage. Τελικά νικητής αναδείχθηκε ο Tanak, ο οποίος πήρε και τους 5 βαθμούς, οι οποίοι τον κράτησαν στην τέταρτη θέση του πρωταθλήματος.

Tanak
Ott Tanak
Photographer: Austral

Ο Εσθονός ήταν ταχύτερος στην Power Stage κι έσωσε κάπως την χθεσινή καταστροφή όντας μπροστά από τους Neuville, Ogier, Rovanpera κι Evans οι οποίοι πήραν και τους υπόλοιπους βαθμούς της τελευταίας ειδικής του Rally Πορτογαλίας.

Επόμενος αγώνας για το παγκόσμιο πρωτάθλημα, το Rally Σαρδηνίας το τετραήμερο 3-6 Ιουνίου.