GP Ταϊλάνδης – Αγώνας: Στο νήμα ο Marquez

Marc Marquez (SPA) Repsol Honda Team Honda MotoGP GP Thailand 2018 (Chang International Circuit) 05-07.10.2018 photo: MICHELIN

Στο συγκλονιστικό παρθενικό Grand Prix της Ταϊλάνδης, Marc Marquez κι Andrea Dovizioso έδωσαν μια ασύλληπτη μάχη, με τον Ισπανό να παίρνει μια σπουδαία νίκη. Στο βάθρο ο Vinales, 2 δέκατα χώρισαν τους 3 πρώτους!

Παρά την υγρασία και την έντονη ζέστη (37 βαθμοί Κελσίου στον αέρα, 53 βαθμοί στο οδόστρωμα) και μπροστά στις κατάμεστες από 100 χιλιάδες θεατές κερκίδες, το πρώτο Grand Prix στην χώρα της Ταϊλάνδης ξεκίνησε με όλα τα φώτα στραμμένα στην πρώτη σειρά.

Στην εκκίνηση ο Marc Marquez έφυγε εξαιρετικά από την pole position και κρατήθηκε μπροστά από τον Valentino Rossi. Πιο πίσω εξαιρετικά έφυγε ο Cal Crutchlow, πιέζοντας ασφυκτικά τον Andrea Dovizioso για την τρίτη θέση.

Πριν καν συμπληρωθεί ο πρώτος γύρος, ο Rossi έκανε συνεχόμενες προσπάθειες να προσπεράσει τον Marquez, όμως ο Ισπανός αναβάτης της Honda είχε καλύτερα φρεναρίσματα κι παρέμεινε πρώτος.

Την καλύτερη εκκίνηση έκανε ο Johann Zarco που κατάφερε να ανεβεί στην 6η θέση, μπροστά από τον επίσης πολύ γρήγορο Jack Miller, με τον Dani Pedrosa να πέφτει ένατος και τον Danilo Petrucci να βρίσκεται στη 10η θέση.

Στον πέμπτο γύρο ο Marquez υπέκυψε στην πίεση του Rossi και λίγο αργότερα έχασε και την δεύτερη θέση από τον Dovizioso. Ο Ισπανός κατάφερε να μείνει πίσω από την Ducati στους επόμενους γύρους, με τον Rossi να μην μπορεί με τη σειρά του να ανοίξει άλλο τη διαφορά.

Με 10 γύρους να έχουν ολοκληρωθεί η κατάσταση στην κορυφή έμενε ίδια. Ο Rossi ήταν μπροστά από τους Dovizioso και Marquez να ακολουθούν και τους Crutchlow, Vinales να ολοκληρώνουν ένα τρενάκι 5 αναβατών που διεκδικούσαν τη νίκη και τις θέσεις του βάθρου.

Στον 11ο γύρο όμως ο Rossi έκανε ένα σημαντικό λάθος στην είσοδο της μεγάλης ευθείας, επιτρέποντας τόσο στον Dovizioso, όσο και στον Marquez να τον περάσουν με χαρακτηριστική ευκολία. Η αδυναμία των πρώτων να ανοίξουν τον ρυθμό, επέτρεψε στους Zarco, Rins και Pedrosa να πλησιάσουν με τη σειρά τους.

Παρόλα αυτά, με δεδομένη την απουσία αγωνιστικής γραμμής στο ακάθαρτο μέρος της πίστας, οι προσπάθειες για προσπέρασμα ήταν ελάχιστες. Σε μια από αυτές ο Rins πίεσε για να προσπεράσει τον Zarco για την 6η θέση. Ο Γάλλος προσπάθησε να υπερασπιστεί τη θέση του, αλλά έκανε λάθος, πέφτοντας πίσω κι από τον Pedrosa στην 8η θέση.

Με την κατάσταση να παραμένει η ίδια για αρκετούς γύρους, ο Dani Pedrosa ξεκίνησε την επίθεση του περνώντας διαδοχικά τους Rins και Crutchlow. Όμως δεν μπόρεσε να πιέσει και τον Vinales, καθώς έχασε τον έλεγχο της μοτοσυκλέτας και είχε μια πτώση που τον έθεσε εκτός αγώνα.

Στον 20ο γύρο ο Vinales έκανε την κίνησή του και πέρασε τον Rossi. Έχοντας ανεβάσει σημαντικά τον ρυθμό του ο Ισπανός αναβάτης της Yamaha άρχισε να πιέζει τους 2 πρώτους για τη νίκη.

Η μάχη ήταν πολύ έντονη. Ο Marquez προσπάθησε για πρώτη φορά να προσπεράσει στο ξεκίνημα του 23ου γύρου, αλλά δεν μπόρεσε να μείνει μπροστά από τον Dovizioso. Στη συνέχει η μάχη ήταν εκπληκτική, σε κάθε στροφή ο Ισπανός έκανε κίνηση, αλλά ο Ιταλός κατάφερνε να μείνει μπροστά.

Όλα θα κρίνονταν στον τελευταίο γύρο. Ο Marquez πλησίασε και πέρασε στην 5η στροφή, αλλά ο Dovizioso έμεινε κοντά και επιχείρησε στην τελευταία στροφή.

Σε μια αντίστροφη επανάληψη των προηγούμενων μαχών τους, ο Marquez κρατήθηκε στα φρένα, ξαναπέρασε και πήρε τη νίκη για μόλις 115 χιλιοστά του δευτερολέπτου! Ο Dovizioso πήρε τη δεύτερη θέση με τις 2 Yamaha να ολοκληρώνουν τον καλύτερο τους αγώνα στη χρονιά με τον Vinales να ακολουθεί από κοντά τους 2 πρώτους και να ανεβαίνει στο βάθρο και τον Rossi να είναι τέταρτος.

Ο Zarco κατάφερε να ξαναπεράσει τον Rins για την πέμπτη θέση, ο Crutchlow έπεσε τελικά στην έβδομη θέση, ο Bautista μετά από έναν σταθερό κι ήρεμο αγώνα τερμάτισε όγδοος, με τις Pramac Ducati των Petrucci, Miller να ολοκληρώνουν την πρώτη δεκάδα.

Το πρωτάθλημα του MotoGP συνεχίζεται το τριήμερο 19-21 Οκτωβρίου με το Grand Prix Ιαπωνίας από την πίστα του Motegi.